Blog

21 Ekim 2019

YENİ ZELANDA’DA EĞİTİM

Özellikle son yıllarda popülaritesi gittikçe artan Yeni Zelanda, eğitim konusunda dünyanın dört bir tarafından gelen öğrenciler için pek çok cezbedici özelliğe sahiptir. Yeni Zelanda eğitim sistemi kendine İngiltere’nin eğitim sistemini örnek almıştır. Tıpkı İngiltere’de olduğu gibi Yeni Zelanda’da da üniversite öncesi bir yıllık hazırlık eğitimi bulunmaktadır. Bu hazırlık döneminde hem İngilizce eğitimi verilmekte hem de öğrenciler okuyacakları bölümlere hazırlanmaktadır. Söz konusu hazırlık yılı ile birlikte dört yıllık bir eğitimin verildiği Yeni Zelanda’da bulunan toplam sekiz üniversitenin tamamı devlete bağlı üniversitelerdir. Zengin araştırma ortamına, çok çeşitli dallarda eğitim olanağına, İngilizce dil coğrafyasındaki diğer ülkelere oranla daha kolay kabul şartlarının olmasına, suç oranlarının yok denecek kadar az olmasına, çok dilli ve çok kültürlü bir ülke olmasına, yaşam masraflarının oldukça düşük olmasına ve sosyal devlet sisteminin dünya üzerinde en yüksek standartlarda gerçekleşmesine bakarak Yeni Zelanda’nın neden öğrenciler için cazibe merkezi olduğunu anlayabilmekteyiz.
Yeni Zelanda’da öğrencilerin yarı zamanlı çalışma imkanları bulunmaktadır. Devlete bağlı 8 üniversite ya da üniversitelere bağlı yirmi üç enstitüden herhangi birinden mezun olan öğrenciler için mezuniyet sonrasında on iki ay süre ile iş arama, iş bulma ve çalışma imkanı sunulmaktadır.
Yeni Zelanda’da öğrenci olmak için ülkenin kendi belirlediği 13 yıllık zorunlu eğitime denk düşen bir eğitimden geçmiş olmanın belgelenmesi istenmektedir. Yüksek lisans kabulü için de Yeni Zelanda devletinin tanıdığı üniversitelerin herhangi birinden lisans mezuniyeti yeterlidir. Yeni Zelanda’da üniversite eğitimi alabilmek için belgelenmesi gereken en önemli yeterlilik dil yeterliliğidir. Üniversitelere kabul alabilmek için IELTS ya da TOEFL sınavlarından birinden belirlenmiş başarı barajı geçme zorunluluğu bulunmaktadır. Yeni Zelanda’da eğitim ücretli olup gerek devlet gerekse özel kuruluşlar tarafından pek çok burs imkanı da sağlanmaktadır.

Ankara İngilizce Kursu, Boğaziçi İngilizce Kursu, En İyi İngilizce Kursu Ankara, IELTS, Kızılay Dil Kursu, Kızılay İngilizce Kursu, TOEFL , ,
About Boğaziçi İngilizce

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir