Blog

21 Ekim 2019

KANADA’DA EĞİTİM

Son yıllarda popülaritesi günden güne artan Kanada, yurtdışından gelecek öğrenciler için büyük bir cazibe merkezi olarak göze çarpıyor. Dünyanın en fazla göç alan ülkelerinden biri olan Kanada’da göçmenlerin büyük çoğunluğunu üniversite eğitimi için ülkeye gelip eğitimlerini tamamladıktan sonra iş bulup yerleşen öğrenciler oluşturur. Çok dilli ve çok kültürlü yapısı ile Kanada, kendi çizgisinde bulunan Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Avustralya gibi ülkelerle yarışacak ve pek çok konuda öne geçecek bir niteliktedir.
Kanada’da resmi dil olarak konuşulan İngilizce ve Fransızca’nın dışında sosyal yaşantıda dünyanın dört bir yanından gelen göçmenlerin kendi ana dillerinin de konuşulduğu görülmektedir. Bu bakımdan yurtdışından gelen öğrenciler için yabancılık çekmek, sosyal yaşantıya alışamamak gibi sıkıntılar pek gözlenmemektedir. Aynı zamanda Kanada, ekonomik yapı, ortalama yaşam süresi, sosyal devlet yapısı gibi özellikleri sayesinde dünyanın yaşam standartları en yüksek ülkelerinden biri konumundadır.
Sağlık ve mühendislik alanlarında dünya standartlarını belirleyen bir eğitim sistemine sahip olan Kanada’da yabancı öğrencilerin en çok tercih ettiği bölümlerden tıp, eczacılık, mühendisliğin hemen her dalı ve bilgisayar oyunu geliştiriciliği gibi alanlar ön plana çıkmaktadır. Montreal, Toronto, Quebec, Ontario ve Alberta gibi büyük metropoller, yabancı öğrencilerin en çok tercih ettiği şehirler olarak göze çarpmaktadır. Söz konusu şehirlerin tamamında oldukça canlı bir sosyal hayat olmasının yanı sıra bu şehirler dünya çapında öneme sahip sanat ve kültür şehirleri olma özelliği taşımaktadır. Kanada üniversitelerinden mezun olan öğrenciler için 8 ay ile 3 yıl arasında iş arama izni verilmesi de Kanada’nın tercih edilmesindeki diğer önemli husus olarak göze çarpmaktadır.
Kanada’da üniversite eğitimi için öğrencilerin belirli yeterliliklere sahip olması gerekmektedir. Öncelikle resmi dil olarak kabul edilen İngilizce ve Fransızca’dan birinde dil yeterliliğinin kanıtlanması ön koşulların başında gelmektedir. Kanada üniversiteleri genel olarak İngilizce eğitim vermektedir. Öğrencilerin IELTS, TOEFL gibi dil yeterlilik sınavlarının herhangi birinden başarı sağlayarak dil yeterliliğinin kanıtlanması beklenmektedir. Kanada’da eğitim ücretlidir. Bunun yanında eğitim ücretlerinin bir kısmını ya da tamamını burslar yoluyla karşılamak mümkündür. Öğrenciler için yarı zamanlı çalışma izninin bulunduğu Kanada’da günlük ihtiyaçlar bu tip yarı zamanlı işlerle karşılanabilmektedir.
University of Toronto, McGill University, University of Alberta gibi dünya çapında eğitimi ile ilk sıralarda bulunan Kanada, popülaritesini her geçen gün arttırmaya devam etmektedir.

Ankara İngilizce Kursu, Boğaziçi İngilizce Kursu, En İyi İngilizce Kursu Ankara, IELTS, Kızılay Dil Kursu, Kızılay İngilizce Kursu, TOEFL , ,
About Boğaziçi İngilizce

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir