Blog

21 Ekim 2019

İNGİLTERE’DE EĞİTİMİ

İngiltere, dünyanın en köklü kültürlerinin ve en eski medeniyetlerinin başında gelen ülkelerden biridir. Tarih boyunca geçirmiş olduğu evrimde İngiltere, dünyanın dört bir tarafına hükmetmiş, üzerinde güneş batmayan imparatorluk olarak anılagelmiştir. Bu denli büyük bir kültür ve medeniyet birikiminin bir getirisi olarak, dünya çapında pek çok konuda belirleyici ve standart koyucu ülke konumundadır. Standartları belirlediği en önemli alanların başında eğitim gelmektedir. İngiltere, üniversite düzeyi baz alındığında dünyanın en seçkin eğitim kurumlarını bünyesinde barındıran bir ülkedir. Binlerce yıllık tarihi olan bu eğitim kurumları, söz konusu tarih boyunca yüz binlerce ünlü simayı dünya bilim ve kültür sahnesine kazandırmış, dünyanın bilim, teknoloji ve eğitim hayatına yön veren bir ülke konumuna gelmiştir.
İngiltere, sahip olduğu üniversiteler ile eğitim konusunda dünyanın cazibe merkezlerinin başında gelmektedir. İngiltere’deki bu köklü üniversitelerde öğrenci olma ayrıcalığını kazanmak için belli başlı kriterleri sağlıyor olma zorunluluğu mevcuttur. Her şeyden önce, İngiltere’de herhangi bir yüksek öğretim kurumunda öğrenci olabilmek için iyi derecede İngilizce bilgisine sahip olmak gerekmektedir. Üniversitelerin hemen hepsi, kendi bünyesinde öğrenci olmaya aday kişilerden Advanced Placement (AP), Advanced Level (A Level) ya da International Bakalorya (IP) denkliklerinden birine sahip olmasını beklemektedir. Ön şart olarak koşmuş olduğu dil yeterliliği, İngiltere’de üniversite eğitimi almanın ilk koşulu olarak öne çıkmaktadır. Türkiye’den lise ve dengi bir eğitim kurumundan mezun olup, yüksek öğrenimini İngiltere’de yapmak isteyenler için ortalama iki yıllık bir eğitim programına tâbi olan A Level İngilizce eğitimini tamamlamak zorunluluğu bulunmaktadır. Söz konusu üniversitelere başvurular UCAS (Universities and Collages Admission Service) adlı kurum üzerinden yapılmaktadır. İngiltere’de eğitim veren bütün yüksek öğretim kurum ve programlarının YÖK denkliği bulunmaktadır.
İngiltere’de üniversite eğitimi ücretli olup, çeşitli fon, vakıf ve devlet kurumlarının bursları ile eğitim hayatını sürdürmek de mümkündür. Bununla birlikte İngiltere’de üniversite eğitimi alan öğrencilerin yarı zamanlı çalışma hakları da bulunmaktadır.
İngiltere’de üniversite eğitimi için gerekli olan şartlardan biri de İngiltere öğrenci vizesi için gerekli kriterleri karşılamaktır. İngiltere, üniversite öğrencileri için Tier 4 vizesi vermektedir. Vize için gerekli teminatlar, evraklar ve prosedürler, vize danışmanları tarafından yürütülebilmektedir.

Ankara İngilizce Kursu, Boğaziçi İngilizce Kursu, IELTS, Kızılay Dil Kursu, Kızılay İngilizce Kursu, TOEFL , ,
About Boğaziçi İngilizce

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir