Blog

21 Ekim 2019

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ’NDE EĞİTİM

Dünyanın gelişmişlik sıralamasında en üst basamakta bulunan Amerika Birleşik Devletleri, global düzeyde sanayi, teknoloji, kültür, medeniyet, küresel ilişkiler gibi konularda belirleyici ülke konumundadır. Dünyanın son iki yüz yılında süper güç olma sıfatını kazanabilecek kadar büyüyen ve gelişen Amerika Birleşik Devletleri, eğitim konusunda da fark yaratan ve zirveye oynayan bir güç olarak karşımıza çıkıyor. Eğitim ve bilim dünyasının sayılı kurumlarından Harward, Columbia, MIT, Preston gibi üniversiteleri ile eğitim, bilim ve düşünce dünyasının merkezi Amerika Birleşik Devletleri’dir. Dünyanın süper gücü olarak nitelendirilebilecek olan Amerika Birleşik Devletleri’nde eğitim anlamında ülke dışından gelen öğrenciler için sonsuz sayıda seçenek bulunmakla birlikte oldukça büyük kolaylıklar da sağlanmaktadır. Söz konusu kolaylıklar çerçevesinde rahat vize alımı, eğitim ücretlerinde geniş çaplı indirim, eğitim için geniş yelpazede burs seçenekleri ve öğrenci vizesi ile yarı zamanlı çalışma gibi fırsatlar gösterilebilir.
Amerika Birleşik Devletleri’nde eğitim ücretlidir. Üniversite eğitimi almak isteyen öğrencilerin, eğitim masraflarını karşılayabileceğini garanti etmesi gerekmektedir. Amerikan üniversitelerinin tamamı ile YÖK denkliği bulunmaktadır. Üniversiteye kabul için ön şartlardan biri dil yeterliliğidir. Dil yeterliliğinin kanıtlanması için IELTS, TOEFL gibi sınavlardan başarı sağlanması beklenmektedir. Bununla birlikte Amerika Birleşik Devletleri’nde eğitimin ön koşullarından biri de genel kültür seviyesinin ölçüldüğü SAT sınavıdır. Bu sınav Amerikan üniversitelerine girişteki en önemli ve geçilmesi zorunlu sınavların başında gelmektedir. Üniversitelere eğitim döneminin açılmasından 12-18 ay önce başvuru yapılması gerekmektedir.
Amerika Birleşik Devletleri’nde eğitimin en cezbedici yönlerinden biri çok sayıda burs imkanının bulunmasıdır. Özellikle Fulbright bursu öğrenciler için hedef noktalardan biridir. Fulbright bursu ile öğrenciler eğitim masraflarının tamamını ya da tamamına yakınını burs yolu ile karşılayabilmektedir. Bunun dışında çok başarılı öğrenciler için Fulbright bursu kapsamında hayatını idame ettirebilmesi adına temsili rakamlarla belirli miktarlarda yardımlar da yapılabilmektedir. Tanınmış ve pahalı üniversitelerden ziyade daha ucuz olanları tercih etmek, okul bünyesinde ya da okul dışında yarı zamanlı olarak çalışmak, okulun vermiş olduğu yurt hizmetlerinden yararlanmak, derslerde başarı göstererek okul ücretinde indirime gitmek öğrenciler için diğer fırsatlar olarak karşımıza çıkmaktadır.

Ankara İngilizce Kursu, Boğaziçi İngilizce Kursu, IELTS, TOEFL , ,
About Boğaziçi İngilizce

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir