Blog

7 Ekim 2019

IELTS SINAV REHBERİ

İngilizce dil yeterliliği konusunda dünyanın çeşitli ülkeleri gerek üniversite eğitimi kabulü aşamasında gerekse vatandaşlık işlemleri hususunda farklı dil yeterlilik kriterleri belirlemektedir. Özellikle İngiltere, Amerika Birleşik Devletleri, Kanada gibi ülkeler konuşma, yazma ve okuma başlıkları altında çeşitli amaçlara yönelik dil yeterlilik sınavları yapılmakta ve sınav başarıları vatandaşlık işlemlerinden öğrenci burslarına kadar geniş bir yelpazede ön koşul olarak görülmektedir. Söz konusu dil yeterlilik sınavları arasında tüm dünya çapında geçerliliği olan ve en çok tercih edilen sınavlardan biri IELTS’tir. International English Language Testing System olarak bilinen IELTS, İngilizce dil coğrafyasında yer alan İngiltere, Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda gibi ülkelerde üniversite, yüksek lisans ve doktora alanlarında ön koşul olarak seçilmektedir. Bununla birlikte IELTS, İngiltere, Kanada ve Yeni Zelanda’da vatandaşlık işlemleri için ön koşul olarak seçilmiştir.

IELTS, reading (okuma), writing (yazma) ve speaking (konuşma) olmak üzere üç bölümden oluşmaktadır. Puanlama sistemine göre en yüksek puan 9’dur. Puanlama 0-9 arasında yapılır. Gerek Türkiye’de gerekse yurt dışında pek çok üniversite, öğrencilerin dil yeterliliklerini belgelemek için en az 6 ya da 6,5 puan istemektedir. IELTS, 3 saat süren iki oturumlu bir sınavdır. Birinci oturumda dinleme, okuma ve yazma becerilerinin ölçüldüğü yaklaşık 3 saatlik bir sınav yapılır. İkinci oturumda ise öğrenciler 15 dakikalık bir konuşma sınavına tabi tutulur.

Türkiye’de IELTS sınav başvuru işlemleri British Council ve IDP olmak üzere iki kurum üzerinden yapılır. Türkiye’de yalnızca Ankara, İstanbul, İzmir, Adana ve Antalya’da yapılan IELTS sınavını IDP kurumu Bursa’da da yapmaktadır. İki yıl geçerlilik süresi olan IELTS’in iki yıllık sürecin dolması durumunda tekrar sınava girilip dil yeterliliğinin belgelenmesi gerekmektedir.

 

 

Ankara İngilizce Kursu, Genel, IELTS , ,
About Boğaziçi İngilizce

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir