Blog

9 Ağustos 2018

HAZIRLIK ATLAMA SINAVI NEDİR?

HAZIRLIK ATLAMA SINAVI NEDİR?

Hazırlık Atlama Sınavı, üniversitelerin İngilizce eğitim veren bölümlerinin İngilizce okutulan dersleri anlayabilmeniz ve sorun yaşamamanız için, bir yıl boyunca temel İngilizce eğitimi verilen hazırlık sınıflarına ihtiyaç duyup durmadığınızı belirleyen bir sınavdır. Pek çok bölüm için bu İngilizce eğitimi zorunludur ve hem seviyenizi ölçmek, hem de İngilizce bilginizin yeterliliğini ölçmek amacıyla yapılır. Proficiency (Hazırlık Atlama Sınavı) her üniversite için farklılık gösterebilmektedir. Yani okuduğunu anlama, kelime ve grammar gibi temel bilgiler neredeyse her üniversitenin sınavında bulunurken, speaking yani konuşma yeteneğini bazı üniversiteler gerekli görmemektedir.

HAZIRLIK ATLAMA SINAVINA GİRMESEK NE OLUR?

Hazırlık Atlama Sınavına girmek tabii ki zorunlu değildir. Fakat eğer bu sınava girmezseniz hiç İngilizce bilmeyen ve ya İngilizce seviyesi çok düşük olan öğrencilerle beraber İngilizce eğitimine sıfırdan başlamanız gerekmektedir. Bu durumda eğer ingilizce seviyeniz başlangıç seviyesinden daha yukarıdaysa, hem derslerden sıkılır hem de gereksiz yere zamanınızı boşa harcamış olursunuz. Ayrıca, eğer bu sınava girerek hazırlık sınıfını okumadan direk bölüme gidebilecek kapasitede İngilizce seviyesine sahipseniz de, bu durumda bir yıl gibi uzun bir zamanınızı harcadığınızı ve bu zamanı ilerde daha farklı şekilde değerlendirebileceğinizi düşünerek pişmanlık yaşayabilirsiniz. Bizim size tavsiyemiz, mutlaka Hazırlık Atlama Sınavına girmeniz ve bu sınava girmeden önce Hazırlık Atlama Kurslarımıza katılarak hem ingilizce seviyenizi arttırma imkanı hem de belki de bir yılınızı kaybetmemiş olma şansı yakalamanızdır.

SINAV İÇERİĞİ NASILDIR?

Hazırlık Atlama Sınavı daha önce de bahsetmiş olduğumuz gibi üniversitelere göre farklılık göstermektedir. Fakat genellikle, Reading (okuduğunu anlama), Writing (komposizyon ve ya paragraf yazma), Vocabulary (kelime bilgisi), Grammar (İngilizce dil bilgisi), Use of English (İngilizce kullanımı ve dil bilgisi) ve Speaking (konuşma) bölümlerinden oluşmaktadır. Dolayısıyla, derslerimiz üniversitelerin soru tarzlarına yönelik olarak bu eğitimleri vermekte ve sizlere hazırlık eğitimine gerek kalmadan bölüme geçebilmenizi sağlamaktadır.

DERS SAATLERİ VE GÜNLERİ

Haftanın 6 gününden oluşan yoğun bir program uygulanmaktadır ve bu programlar ortalama 4 hafta sürmektedir. Ders saatlerimiz 9:50 – 13:50 yada 13:50 – 17:50 arasındadır ve toplam 120 ders saati eğitim verilmektedir. Ayrıca haftanın 6 günü yapılan soru çözüm ve telafi derslerine katılma hakkı ve özel olarak planlanmış Writing,Listening,Speaking,Vocabulary sınıflarına da 120 ders saatlik eğitimin haricinde ekstra olarak katılabilirsiniz.Hazırlık Atlama Sınavı alanında uzmanlaşmış akademik kadromuzla, sizlere kısa sürede İngilizcenin her alanında belirli tekniklerle akılda kalıcı bir eğitim vermeyi hedeflemekteyiz. Her üniversiteye göre ayrı planlanmış dersliklerimizde 1 yıl zaman kaybı yaşamadan ve bölümde zorlanmayacağınız bir İngilizceye sahip olarak Hazırlık bölümünü geçmenize olarak tanımaktayız.

Bazı Üniversiteler ve sınav içeriği hakkında aşağıdaki tablomuzdan bilgi alabilirsiniz.

Üniversite Konuşuyorum Okuma yazı kelime hazinesi İngilizce kullanımı Dinleme
Hacettepe Üniversitesi X
Atılım Üniversitesi X
Gazi Üniversitesi X
Ufuk Üniversitesi X
Yıldırım Beyazıt Üniversitesi X X X
Başkent Üniversitesi X
Tobb Üniversitesi X X
TED Üniversitesi X X
Ankara Üniversitesi X
Çankaya Üniversitesi X
Bilkent Üniversitesi
Genel
About Boğaziçi İngilizce

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir